Ceklio krašto istorija
Simbolika ir projektai
Jūrų gentis

 
Kuršių genties teritorijoje nuo   9 amžiaus  buvo 5 žemės, o nuo 8a. – 9 žemės. Visose žemėse buvo labai stiprių pilių, o Palangoje, Birutės kalne-šventykla, dangaus stebykla. Kuršiai pasižymėjo karingumu, taip kaip ir jų kaimynai sembai. Jie buvo drasūs ir sumanūs ne tik kaip kariai, bet ir kaiaip jūrininkai. Istorikų nuomone, jau 9a. mokėjo statyti gerus laivus, garsėjo kaip jūrų valdovai. Jų laivai su prekėmis lankydavosi Gotlando saloje, pietų Švedijoje, Danijoje ir dar toliau. Tai nebuvo vien prekyba-juos apiplėšdavo. Greit įgudo ne tik atremti vikingų-skandinavų laivus, bet ir patys pradėjo pulti vikingų laivus Baltijos jūroje, ėmė veržtis į Švedijos ir Danijos pakraščius, skverbdavosi gylin į žemyną-juos apiplėšdavo ir nusiaubdavo. Vakarų Europos bažnyčiose melsdavosi-:,,Viešpatie, apgink mus nuo vikingų siautėjimo‘‘.Vikingų laikais kuršiai ne tik aktyviai dalyvavo jūros prekyboje ir plėšikavo, bet ir savo žemėse turėjo stambių prekybos centrų: Palangą, Žardę, Gandingą ir kt. Vėliau - 8a kuršiai kariavo su Kalavijuočių ordinu. 1210 metais Irbės sąsiauryje kuršiai jūros mūšyje sunaikino Ordino riterių laivus ir kalavijuočiai buvo sumušti.Tais pačiais metais liepos mėnesį kuršiai pasirodė Dauguvos žiotyse ir plaukė Rygos link. Padėtis Ordino pilyje buvo sunki, prie ginklo stojo ordino kviečiami ir moterys, vaikai. Poto liepos 13dienos įvykių  Livonijos vokiečiai ilgus metus liepos 13 minėjo kaip savo valstybės šventę. Trumpam laikotarpiui kuršiai buvo okupavę ir valdė Olando salą pietų Švedijoje.
Sunkiai kuršiams sekėsi atsilaikyti prieš visos Europos remiamą Kalavijuočių ordiną, kol galop 1267metais kuršiai po lemtingo mūšio savo noru sutiko įsileisti ordino karius padėti valdyti jų kraštą. Tas valdymas truko iki pat Melno sutarties pasirašymo 1424 metų rugsėjo 27 dienos, po kurios kraštas suskaldomas - dalis krašto atiduodamas valdyti Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei, dalis lieka Livonijos ordino priklausomybėje. Nuo 17 -18 amžiaus kraštas kaip etninis vienetas nustoja egzistuoti, tačiau lieka krašto žmonės, istorija, kalba.

 

 

Irklai, Šventosios -Palangos lagūna, apie  3000m.pr Kr.

Luotai, Šventosios -Palangos lagūna, apie  3000 m.pr Kr.

Sembų laivo rekonstrukcija, vikinginis laikotarpis

 

Pajūrio lagūnos radiniai, akmens amžius

Kurėnas, žvejų laivas, 19 a. rekonstrukcija


Pietų Kuršas-Ceklio žemėIstorijos vingiaisNaujienosŽodynėlisPasiskaitymaiŽemėlapiaiNaudingos nuorodosEnglishIš spaudos ir iš metraščiųAtvaizdų galerijaDiskusijos